Гурток «Розробка моделей цифрових систем»
Професор кафедри АПОТ Хаханова Ірина Віталіївна керує науковим гуртком з розробки цифрових систем. Тут здобувачі об’єднують теорію та практику створення моделей за допомогою сучасних мов опису апаратури, таких як VHDL, Verilog та SystemVerilog. Наші учасники поринають у світ цифрової електроніки, освоюючи синтезовані підмножини мов та застосовуючи свої знання для розробки моделей, готових до реалізації на мікросхемах програмованої логіки FPGA та CPLD.
Ласкаво просимо до клубу з проектування цифрових пристроїв!
Ви отримаєте:
- Знання про принципи проектування цифрових систем із використанням мов опису апаратури.
- Навички роботи із синтезованими підмножинами VHDL, Verilog та SystemVerilog.
- Практичний досвід побудови та тестування цифрових моделей на FPGA та CPLD.
- Можливість працювати над власними проектами у компанії однодумців.
Сайт гуртка: https://sites.google.com/nure.ua/dsmodels?pli=1&authuser=1
Структурний підрозділ: Кафедра АПОТ
Керівник: Хаханова Ірина Віталіївна, д.т.н., професор, професор кафедри АПОТ (Профіль)
Напрями: Інженерно-технологічний (Створення моделей цифрових пристроїв)
Поєднання потужності та гнучкості програмованої логіки з фокусом на глобальних викликах може призвести до створення інноваційних та ефективних рішень для сталого майбутнього й сприятиме досягненню Цілей сталого розвитку ООН таких, як:
- Ціль 3 “Міцне здоров’я та добробут” – розробка прискорювачів для обробки медичних зображень (МРТ, КТ), аналізу біосигналів (ЕКГ, ЕЕГ) у реальному часі на портативних пристроях.
- Ціль 4 “Якісна освіта” – створення доступних навчальних інструментів, як розробка недорогих та енергоефективних плат на базі FPGA/CPLD для використання в навчальних лабораторіях з електроніки, комп’ютерної інженерії та робототехніки; прискорення симуляцій та моделювання: використання FPGA для швидкого виконання складних наукових та інженерних симуляцій, що може покращити розуміння складних процесів та явищ у навчанні.
- Ціль 7 “Доступна та чиста енергія” – керування розумними енергосистемами (Smart Grids), створення високопродуктивних систем керування інверторами та іншими компонентами відновлюваних джерел енергії для підвищення їх ефективності та стабільності; розробка спеціалізованих апаратних прискорювачів на FPGA для виконання енергоємних обчислювальних завдань (наприклад, штучного інтелекту) з меншим енергоспоживанням порівняно з традиційними процесорами.
- Ціль 9 “Промисловість, інновації та інфраструктура” – розробка систем керування та обробки даних у реальному часі для автоматизованих виробничих ліній, систем контролю якості; керування транспортними потоками, освітленням, безпекою та іншими аспектами міської інфраструктури.
Принципи розробки моделей для FPGA/CPLD враховують:
- енергоефективність (прагнення до мінімізації енергоспоживання розроблених систем);
- ресурсоефективність (оптимальне використання апаратних ресурсів FPGA/CPLD);
- доступність (розробка рішень, які можуть бути впроваджені в різних соціально-економічних контекстах);
- масштабованість (можливість масштабування розроблених рішень для охоплення більшої кількості користувачів або територій);
- надійність та довговічність (створення систем, які можуть працювати тривалий час без значних витрат на обслуговування).
Посилання на сайті ХНУРЕ: https://sciencecircle.nure.ua/наукове-обєднання/?circle=89